Separátor tukov

Separátor – odlučovač tukov sa inštaluje všade tam, kde sa v odpadovej vode nachádzajú tuky. Ešte donedávna bolo akousi samozrejmosťou vylievať do odpadu (drezu) všetko čo sme v kuchyni robili vrátane odpadových tukov, veď ono to odtečie do kanála a odtiaľ do čističky a” tam si stým už poradia”. Dnes však vieme, že tuk sa v chladnej vode a chladnom prostredí (akým kanalizačné potrubie nepochybne je) postupne mení z tekutej formy na tuhú formu a táto “masa” potom spôsobuje upchatie kanalizačného potrubia alebo zanášanie ďalšími podružnými usadeninami. Aby sme týmto negatívnym javom predchádzali v prvom rade akýkoľvek tuk alebo olej používaný v kuchyniach nevylievame do odpadu (drezu – olej z vyprážania sa dnes už vykupuje, preto ho zberáme do osobitných fliaš). Je jedno či sme napojení na verejnú kanalizáciu, alebo máme vlastnú čističku odpadových vôd a odpadové vody z kúpelní a kuchýň riešime vo vlastnej réžií. Tuk skôr či neskôr spôsobí zanášanie odpadového potrubia v domácnosti. Predpokladajme, že máte biologickú automatickú čističku a odpadové vody  (kuchynské i z kúpelní – pozor nie z WC) Vám budú smerovať do čističky alebo septiku (do septiku napr systém Epurbloc® môžu smerovať aj odpadové vody z WC za predpokladu, že septik je certifikovaný a vyčistená voda spĺňa parametre vyčistenej vody – tu si netreba zamieňať pojmy, ako sa donedávna hovorilo  žumpe -žumpa a septik. Septik (žumpa) bola nádrž, kde sa zhromažďovali odpadové vody z WC. Systém septiku Epurbloc® pracuje ako čistiareň odpadových vôd. pozn autora). Samotná čistička bude efektívne čistiť odpadové vody,  ak ale nebude pred ňou nainštalovaný separátor – odlučovač tukov vyčisteniá voda bude obsahovať aj tukové látky a tie budú ďalej (v závislosti od ďalšieho používania vyčistenej vody) prispievať k zanášaniu rozvodných potrubí.  Ak odpadové vody smerujú do septiku (Epurbloc®) platí vyššie napísané. Aby sme však predišli komplikáciám pri čistení, inštalujeme separátor – odlučovač tukov a olejov vždy tak aby bol od domu vzdialený zhruba 5 metrov a odpadová voda po zbavení tukových látok bude smerovať do čističky alebo septiku (Epurbloc®)

Aký separátor – odlučovač?

 Vhodný typ pre Vašu prevádzku najdete vo Vašom projekte v kolonke:prítok L/sek.  Konštrukcia separátora je vertikálna. V procese oddelovania tukových látok od vody sa tuky hromadia na povrchu a ine hustejšie látky padajú na dno separátora.

Základným typom separátora tukov je:

Separátor tuku typ:ST-05

 ST-05   je rozdelený na 2 časti a je určený pre malé gastronomické objekty.

V ponuke máme tieto ďalšie typy separátorov

Všetky typy separátorov tukov spĺňajú normu: EN-1825-1:2007 i hygienický atest HK/W0512/01/2013

 

 

Separátor tukou – odlučovač tukov  pre kuchyne,  proveniencie francuzskej firmy Sotralentz Habitat. V ponuke podľa objemu hlavnej nádrže máme tieto zariadenia:

  • SL-SG 200  – váha 17 Kg
  • SL-SG 500 – váha 27 Kg
  • SL-SG 800
  • SL-SG 1000

Základným zariadením je typ  SL-SG 200. Vo výbave toto 200 litrové zariadenie poslúži pre nenáročnú domácnosť s využitím v systéme čistenia ‘Epurbloc®, kde separátor bude od domu vzdialený do 5m a následne budú vody  vedené do septiku ‘Epurbloc®. Nádrž separátora  je vyrobená  z vyfukovaného HDPE. Vstup aj výstup z separátora je riešený tak aby oba  otvory boli ponorené do objemu nádrže. Vstup aj výstup má 110 mm priemer potrubia.

Prietok (l / s): 1
    
Kapacita: 200 litrov
    
Použitie: kuchyňa
    
Dĺžka: 1,60 m
    
Šírka: 0,60
    
Výška: 0,65 m
    
Hmotnosť: 17 kg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bio7G

Prípravok urýchľuje rozklad tukov a zabraňuje jeho ukladaniu v kanalizácii. Je vhodný pri inštalácii separátorov tuku.

 

 

 

 Ďalším zariadením je typ SL-SG 500, ktorého nádrž má 500 litrov a 2 revízne otvory. Ako 200 l typ nájde uplatnenie pre nenáročnú domácnosť, kde hlavným zdrojom tukov z domácnosti je kuchyňa a  kúpeľňa s napojením na Epurbloc®

    Prietok (l / s): 1,5
    
Kapacita: 500 litrov
    
Použitie: kuchyňa
    
Dĺžka: 1,70 m
    
Šírka: 0,77 m
    
Výška: 0,65 m
    
Hmotnosť: 27 kg

 

Ďalšie 2 typy s objemom SL-SG 800 s objemom 800 litrov a SL-SG 1000 s objemom 1000 litrov sú určené pre odpady s kúpeľní a kuchýň a pre domácnosti s väčším počtom obyvateľov. Okrem kapacity nádrže majú aj rýchlejší prietok za sekundu 2, resp 3l za sekundu a pochopiteľne sú aj rozmerovo väčšie.

 

Všetky ponúkané typy separátorov si môžete zakúpiť v našom E-SHOPe na: nadobynaodpad.sk

 

Bio7 Tuky-Graisses

Prípravok vhodný do separátorov tuku a na ochranu kanalizačnej siete.Likviduje nahromadený tuk a zabraňuje jeho hromadenie.

.