Raw Water

Raw Water – teda surová alebo živá voda, tento termín ste určite zaregistrovali ako nový hit šíriaci sa z USA. Problém s raw vodou by nebol problémom, keby o ňu nebol tak velký záujem ako aktuálne je. Každý chce jesť potraviny raw a piť vodu raw. Možno za všetkým týmto trendom, alebo ak chcete “šialenstvom” stojí fakt, že dnešná doba už zažila vrcholy aj pády aj prebytky aj nedostatky vody, i keď práve tam, kde je aktuálne boom raw vody nedostatky s pitnou alebo vôbec vodou ako takou ešte zrejme nepocítili. Obyvatelia Afriky majú na raw vodu iste iný pohľad.

Ale späť k meritu veci. Raw voda nie je zlá vec ale v malom, nie vo veľkom či masívnom meradle ako je tomu dnes. Keď ste v prírode s radosťou sa napijete z prameňa, aj keď v duchu si potom aj spomeniete na to, že s prameňa predtým pila líška, vlk, kamzík alebo medveď. Aj to je príroda, keď sa to tak zoberie vzduch, ktorý dýcha medveď, rys, krava či slon dýcha aj človek. Nechutné?  To je príroda. Opäť sme odbočili.

Trošku odbočíme. Nedávno sme na potulkách po internete natrafili na americkú firmu, ktorá predáva dažďovú vodu vo fľašiach “Richardova dažďová voda“. Richard tvrdí, že jeho dažďová voda nikdy nepadla na zem a je to teda niečo výnimočné.
Či je to tiež raw voda nevieme, každý má právo piť čo sa mu zachce. Avšak ak sa rozhodnete kupovať vodu vo flašiach, prípadne si vo vašej lokalite chodíte nabrať do miestnych studničiek či prameňov iste ste si všimli, že voda po čase strávenom len tak vo flaši už je živá voda doslova, keď ju nesprávne skladujeme baktérie urobia svoje. Trendy s raw vodou sa spoliehajú na odolnosť človeka vysporiadať sa aj s týmto tvrdiac, že voda s vodovodu je otrávená – myslia sa tým látky používané pri úprave vody. Nevieme, koľko z vás videlo potrubie s pitnou vodou, rúry z vnútra v akom bývajú stave. Možno keby ste ich videli by ste zrejme chápali opodstatnenie prečo sa voda vo vodárňach tzv chlóruje.  Voda opúšťa úpravňu vody vo výbornej bakteriologickej kvalite a obsahuje len prvky potrebné pre vaše zdravie, najmä soľ a minerály. Aby táto kvalita bola zachovaná až po vašu vodovodnú batériu a aby bolo zabránené akémukoľvek nebezpečiu náhodnej sekundárnej kontaminácii, je potrebné pridať do upravenej vody chlór. Ten sa pridáva vo veľmi malých dávkach na výstupe z úpravne vody a potom v rôznych častiach distribučnej siete. Chlór sa pridáva dodatočne preto, pretože v priebehu distribúcie vody dochádza k jeho spotrebovaniu – reaguje so stenami potrubia a ďalšími zložkami obsiahnutými vo vode vrátane nežiaducich mikroorganizmov.
Takže máte na výber, či piť raw možno s prameňa z ktorého pred 5 minutami pil jeleň alebo vodu s chlórom, ktorý kým ste si vodu nabrali do pohára práve vyprchal.
 
zdroje: